Photo by Jonathan Kemper on Unsplash

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda Android 11'le birlikte permission konusunda yapılan değişikliklerden bahsetmiştim. Okumadıysanız gözatmanızı tavsiye ederim.

Bu yazımda genel anlamda privacy için Android 10 ve 11 arasındaki farklılıklardan, scoped storageden ve biz developerlara yardımcı olabilecek yeni apilardan bahsedeceğim.

Android 10 ile birlikte kullanıcılara “Allow all the time” yanında “Allow only while the app is in use” seçeneği sunulmaya başlanmıştı. Android 11'le birlikte kullanıcılara izinleri daha fazla kontrol etme hakkı verildi. Kullanıcılar artık “Only this time” seçeneği ile geçici olarak tek seferlik izinler verebiliyor.


Yıllardır Android’in en büyük problemi hep güvenlik konusu oldu. İzin sorunlarından tutun da malware, ransomware (kötü amaçlı yazılımlar) ve güvenliği ihlal edilmiş ROM’lara kadar birçok problem.. Tabi problemler ortaya çıktıkça her sürümde farklı farklı çözüm yollarına başvuruldu. Android R ile birlikte yine önceden beri varolan birkaç gizlilik ve güvenlik sorunuyla ilgili bazı çözümler geliştirildi.

Genel hatlarıyla baktığımızda izinler konusunda iki temel değişiklik yapılmış gibi görünse de detaylara indiğimiz zaman daha fazlası olduğunu görüyoruz. Yapılan değişiklikler genel olarak kullanıcıların kamera, mikrofon, konum gibi izinleri daha detaylı olarak belirlemelerine olanak sağlıyor. Sistem, kullanılmayan uygulamaların izinlerini otomatik olarak resetliyor. …


Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

In app purchase entegrasyonu olan bir uygulamanız varsa ve abonelik hizmeti sağlıyorsanız kullanıcılarınıza farklı abonelik planları sunabilirsiniz.

Yazının devamını okumadan önce kafanızda basitçe şekillenmesi amacıyla aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

Upgrade/downgrade nedir?

Basit bir örnek vermek gerekirse aylık 10 tl olan ve yıllık 100 tl olan iki farklı subscription tier tanımlayabilirsiniz. Kullanıcınız ihtiyacı dahilinde uygun olan tierdaki subscriptionı satın alabilir. Mevcutta aylık 10 tl olan tierı kullanan kullanıcınız isteği dahilinde yıllık 100 tl olan tiera geçebilir.

Upgrade/downgrade yaparken developerlar olarak kullanımını tercih ettiğimiz duruma bağlı olarak farklı proration modelar üzerinden seçim yapabiliyoruz. 4 farklı proration mode mevcut:

  1. IMMEDIATE_WITH_TIME_PRORATION: Varsayılan modedur…

Photo by Austin Distel on Unsplash

There’s plenty of room for mobile developers to generate a profit from their apps. The most known is paid applications. However as an end user, you might have noticed how hard it could be sometimes to press the Buy button for a paid application. So how to persuade your customers to spend money on your app? Well, what if I say that if you can promote the app for free, you will make more money than the paid version? Consider an engaging monetization strategy with in-app purchases.

Many applications provide the option to get extra content and features by making…


Herkese merhaba, bu yazımda Android uygulamaları geliştirirken hem HMS hem GMS servislerini kullanarak tek bir kod tabanı üzerinden nasıl ilerleyebiliriz, Huawei cihaz kullanıcılarını kullanıcı kitlemize dahil etmek için nasıl daha az kod yazarak geliştirme yapabilirize değinmeye çalışacağım.

Öncelikle HMS nedir? Henüz konuya çok hakim değilim diyorsanız buradan başlayabilirsiniz.

Uygulamamızın core layerında, HMS ve GMS için common olan ve her platformun kendine özgü featurelarını ayrı olarak ele alıyor olacağız. Bunu yaparken kod tekrarı yapmamaya, clean architecture konseptlerine sadık kalmaya çalışacağız. Bilinen bir gerçek var ki “Kod bir kere yazılır ancak defalarca okunur”.

Eğer clean ve reusable kod kavramlarının öneminden haberdarsanız tek…


Developerlar olarak her ne kadar kod yazmak bizim için bir tutku olsa da bazı işleri yapmayı kolaylaştıran ve tabi stabil çalışan libraryler vazgeçilmezimiz olabiliyor. Huawei Mobil Servisleri mobil geliştiricilere kolayca entegre edebileceği çok fazla kit sunuyor. Bunlardan biri olan HMS Image Kit Vision Service ile bir foto editör uygulamasının fotoğraf filtreleme özelliğini hızlıca geliştirmeye ne dersiniz?

Vision Service bize çok şık 24 farklı filtreleme seçeneği sağlıyor. Hadi birlikte inceleyelim.

Gereksinimler:

Huawei Phone (Şu an için yalnızca Huawei cihazlarda çalışıyor)

EMUI 8.1 ve sonrası (Min Android SDK Version 26)

Kısıtlamalar:

Filtrelemeye çalıştığınız görselin boyutu 15 MB’ dan ve çözünürlüğü 8000x8000'den büyük…


App Gallery Connect Api bize sunduğu hizmetlerin süreçlerini otomatize etmemizi ya da kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda customize etmemizi sağlayan Restful apilar sunar. Bu yazıda sizlere bu apilardan biri olan PMS API’dan (The Product Management System) bahsetmek istiyorum.

PMS ne gibi durumlarda işimize yarayabilir?

HMS In App Purchase, App Gallery üzerinden ürettiğimiz dijital içeriğin, yayınladığımız uygulamalar aracılığıyla satın alınmasını sağlayan bir hizmet sunar. Uygulamamızda satışa sunmayı planladığımız ürünleri App Gallery Console üzerinden üretiriz ve bu ürünlerin Id’lerini kullanarak satışını gerçekleştiririz. Bu tarz bir uygulama geliştirirken kendimize ait bir backend servisimiz mevcutsa servisimiz aracılığıyla eklediğimiz ürünlerimizin aynı zamanda app gallery üzerinde de oluşturulmasını…


Hi everyone, in this article we will talk about how to create platform specific classes to support HMS and GMS apis in the core layer of a project which are designed according to the concept of clean architecture. I always believe the motto “Code is read more often than it’s written” . So we shouldn’t skip this.

If you’re familiar with clean architecture you are aware of the importance of writing clean and reusable code. So I prefer to have the same clean codebase for both HMS and GMS based apis integration, and don’t wanna use so much boilerplate code…


Case Study: HiStory mobile app

In this article, I will show you a story maker application I have developed using ML Kit and Image Kit. When you follow the documentation and try out the functionalities the kits offer you, I think you would agree with me on how fast and easy it is to develop a story maker app using HMS kits.

First of all, let’s see what functions the ML Kit has.

1. Text-related Services

  • Text Recognition
  • Document Recognition
  • Bank Card Recognition
  • General Card Recognition

2. Language/Voice-related Services

  • Translation
  • Language Detection
  • Audio File Transcription
  • Automatic Speech Recognition (ASR)
  • Text to Speech (TTS)

3. Image-related…


Image Kit Vision Service of HMS (Huawei Mobile Services) offers us very stylish filters to build a photo editor app. In this article, we will design a nice filtering screen using Vision Service. Moreover, it will be very easy to develop and it will allow you to make elegant beauty apps.

The Image Vision service provides 24 color filters for image optimization. It renders the images you provide and returns them as filtered bitmap objects.

Requirements :

Huawei Phone (It doesn’t support non-Huawei Phones)

EMUI 8.1 or later (Min Android SDK Version 26)

Restrictions :

When using the filter function…

Firuze Gümüş

Mobile Developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store